• Skip to main content
  • Skip to header right navigation
  • Skip to site footer
the frugal farm girl logo transparent background

The Frugal Farm Girl

Living Simply, Growing Abundantly: Homesteading, Gardening, and Recipes on a Budget!

  • Live Debt Free
    • Frugal Living
    • Get out of Debt
    • Meal Planning
    • Couponing
  • Raise Your Own
    • Chickens
    • Ducks
    • Goats
    • Mini Pigs
    • Rabbits
  • Grow Your Own
    • Canning
    • Gardening
    • Homesteading
    • Recipes
  • Shop
  • Essays
  • About

Cost of Eating Out Vs. Cooking at Home

Home » Cost of Eating Out Vs. Cooking at Home

February 5, 2019 (Updated: February 3, 2023)

Does your family eat out twice a week? If you have a family eating out twice a week at an average of $77 each time, you are spending $625 a month. ( Statistics below)

For eight meals. Imagine for a minute how much it would cost to feed your family eight meals at home.

A lot less.

HOW MUCH WE SPENT

My husband and I called to make reservations at LongHorn Steakhouse. We live in a small town so it’s about a half hour drive. When we get there it is PACKED. Reservations mean little, we still need to wait 45 mins. More people are piling in the doors and being told an hour and a half to 2 hour wait.

For food. Granted it’s New Year’s Eve.

We both have never been to LongHorn before. I’m getting excited thinking it is probably really good because so many people are here.

I ordered a sirloin steak ( which I now remember I do not care for 😉 with a half lobster tail, shrimp and rice, with a side of fries and salad.

My husband gets a T-bone steak 16 oz. with a sweet potato side and salad.

We each get two beers.

Our total. $77 plus a tip.

Seriously?! 

I have to say the quality of the food was poor. It did NOT taste fresh. I had cocktail shrimp. That’s the hardest thing when you are used to cooking your own meals with fresh ingredients, you can taste when food is freezer food.

My meal at LongHorn tasted like a frozen dinner from our local grocery store. With a price tag that was insane. Did you know that most chain restaurants are not any healthier than fast food joints?!

Of course, you can cut out the alcoholic beverages to reduce your cost. If we go out to eat we always order water. But we had a gift card which means we can splurge.

The place was packed. I couldn’t help but think of how many people just go and grab food for dinner. Every night. For some, the thought never crosses their mind of quality.

How could it when you are just grabbing food to eat because you’re hungry after work.

CHEAPER ALTERNATIVE

Let’s say you choose a cheaper alternative to eating out. McDonald’s, Wendy’s etc. You spend $25 for a family of four. You go there 5 times a week. You just spent $125 on food that may be cheaper but is loaded in things that are not so good for you.

But you can make a delicious meal for less than half the price at home.

This year I challenge you to cut out one meal that you pay someone for once a week.

Then gradually increase so that you are not going out to eat at all in one week. Make it special. Save up your money for a delicious fresh ingredient dinner at a restaurant if you must eat out.

Sharpen those survival skills and cook for you or for a loved one. Bring on the romance. Bring on the independence and bring on your health.

 

Let’s put it into perspective here.

Check out these studies done in the last several years on the cost of eating out and the high percentage of Americans that do!

If you spent this twice a week you are spending $154 a week for TWO Meals. You can get a 12 pack of beer, steaks, potatoes are more for that price for TWO people.

Now imagine if you have a family.  The kids are not drinking beer but they are drinking pop or tea, say they are priced around $2.50. You spend $74 still. For one meal.

One glass of White Wine at LongHorn Steakhouse $7
You can get a bottle of Wine for $7.

We all know that eating out costs us more. But yet we continue to make the choice that clears out the bank account the quickest.

This year step back and ask yourself “Could I do this for less?!” We need to eat. But do I need to eat out once a day?! Three times a week?! A few times a day?!

Check out my three tips on how to save money on groceries when meal planning here. ( No coupons needed)

I am excited to announce I finally have put together a little Meal Planning Guidebook for you. Tips to get you started in meal planning and your very own shopping list and menu! You have to plan and you have to want to.

If you want to increase the money coming in without getting a second job- take a look at meal planning and grocery shopping. This is an area you can cut back and control. The extra cash in your pocket each week may just feel like you got a part-time job!

You can even go with a meal planning app to slowly adjust to meal planning at home here. 

 

ultimate simple meal planner mockup
Category: Live Debt Free, Meal Planning
Previous Post:cheap wemgans groceries this weekStock up on Groceries at Wegmans This Week
Next Post:How to Overcome the Pain of Paying Off Debttips to overcome the pain of paying off debt

About Tasia

Welcome! I have desired my own backyard farm since I was a girl. I started a frugal crazy couponing lifestyle that allowed us to pay off our debt, create an online business and purchase our farmhouse and land. Join me as I share everything we are learning with you to encourage and inspire your dreams.

Reader Interactions

Comments

  1. Mrs. COD

    January 26, 2017 at 7:49 am

    Eating out is crazy overpriced! We have found the same; as our cooking improves, our enjoyment of meals at restaurants and especially fast food has gone way down! We can’t stand spending a ton more only to have mediocre meals. Knowing how to cook better has made us cut back a lot on dining out; we reserve it for very rare occasions and try to avoid chain places. That way food is usually better and we enjoy the atmosphere!

    Reply
    • Tasia

      January 26, 2017 at 7:01 pm

      I love that we are not alone on this. Same here if we are going to go out to eat it’s going to be worth it. So glad to see you back on the blog! 🙂

      Reply
  2. Nani Jones

    February 9, 2019 at 12:46 pm

    I agree, the food is way overpriced and the quality is poor. Home cooked meals are very delicious, if you know how to cook and a money saver. Also you can use fresh ingredients which are super healthy.

    Reply
  3. Janelle JB

    February 10, 2019 at 12:01 am

    When I think of how much money I used to spend eating out it almost makes me sick.

    Reply
  4. jim

    March 27, 2024 at 1:19 pm

    we eat out only on birthdays an ver.youre right it taste like a tv dinner

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sidebar

backyard chicken planner
  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • Pinterest
the ultimate homestead planner

About Us |  Copyright Inquiry | Privacy Policy | Contact Us

CHECK OUT OUR BJ'S CLUB DEAL BLOG!

  • Major Discount on BJ’s Gift Cards This Week
  • 5 Tips to Save More on TikTok Shop (Coupons + Cart Tricks!)
  • Top TikTok Shop Finds This Week May 10-16
  • Top BJ’s Deals to Grab This Week (May 10–16, 2025)
  • Mother’s Day Gift Ideas You Can Grab from TikTok Shop (and She’ll Actually Love!)

The Best Chicken Planner

Stay organized and learn how to give your flock the best care

Download Now
  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • Pinterest

Copyright © 2025 · The Frugal Farm Girl · All Rights Reserved · Privacy Policy