• Skip to main content
  • Skip to header right navigation
  • Skip to site footer
the frugal farm girl logo transparent background

The Frugal Farm Girl

Living Simply, Growing Abundantly: Homesteading, Gardening, and Recipes on a Budget!

  • Live Debt Free
    • Frugal Living
    • Get out of Debt
    • Meal Planning
    • Couponing
  • Raise Your Own
    • Chickens
    • Ducks
    • Goats
    • Mini Pigs
    • Rabbits
  • Grow Your Own
    • Canning
    • Gardening
    • Homesteading
    • Recipes
  • Shop
  • Essays
  • About
a bowl of rice and beans steaming hot

13 Delicious Struggle Meals for $1.50 Per Person

Home » 13 Delicious Struggle Meals for $1.50 Per Person

November 20, 2024
Table of Contents[Hide][Show]
  • 1. Tomato Herb Rice with White Beans and Spinach
  • 2. Bacon and Potato Soup
  • 3. Spaghetti with Meat Sauce
  • 4. Egg Fried Rice
  • 5. Tuna Pasta Casserole
  • 6. Black Bean Quesadillas
  • 7. Potato and Corn Chowder
  • 8. Lentil Shepherd’s Pie
  • 9. Loaded Baked Potato Soup
  • 10. Chicken Fried Rice
  • 11. Mexican Rice Skillet
  • 12. Vegetable Frittata
  • 13. Slow Cooker Chicken and Dumplings

It doesn’t matter what age your kids are; making affordable meals is always a challenge. I like to have a base of simple, cheap meals to turn to when I’m either burnt out from cooking or we are just on a tight budget week. This may be something you need to do, especially if it’s during the Holiday season.

Here are 13 affordable meals that cost less than $1.50 per person, complete with recipe links to help you save money and satisfy hungry bellies.

I’ve been keeping our grocery budget under $70 for years, but after COVID and having older kids, I tend to keep it at $150 or less. That typically includes household items because I coupon for them or grab them at Dollar Tree.

Money-Saving Tips:

  • Buy ingredients in bulk
  • Use frozen vegetables
  • Look for sales and use store brands ( Check the Flashfood App for deals)
  • Prep meals in advance
  • Freeze leftovers for future meals
13 Delicious Struggle Meals for $1.50 Per Person

1. Tomato Herb Rice with White Beans and Spinach

Cost per serving: $1.20. It is a hearty, protein-packed, incredibly filling meal. Get the recipe here

2. Bacon and Potato Soup

Cost per serving: $1.35. Warm, comforting, and packed with vegetables. Full recipe link

13 Delicious Struggle Meals for $1.50 Per Person

3. Spaghetti with Meat Sauce

Cost per serving: $1.45. A classic family favorite that’s quick to prepare. If you have a Ninja Foodi or Pressure cooker, try dumping everything in and making it that way. Recipe details.

4. Egg Fried Rice

Cost per serving: $1.10. Use leftover rice and frozen vegetables to keep costs down. Cooking instructions.

13 Delicious Struggle Meals for $1.50 Per Person

5. Tuna Pasta Casserole

Cost per serving: $1.25 Creamy, filling, and budget-friendly. Recipe link.

how to create a meal planning binder

Grab my favorite quick and easy meal planner!

6. Black Bean Quesadillas

Cost per serving: $1.15. Easy to customize and perfect for picky eaters. You could also pick up a Rotisserie chicken ( Costco, Sam’s, and BJ’s sell for $4.99!) and make chicken quesadillas. Detailed recipe.

7. Potato and Corn Chowder

Cost per serving: $1.30 Creamy and satisfying soup that stretches your dollar. Cooking guide

13 Delicious Struggle Meals for $1.50 Per Person

8. Lentil Shepherd’s Pie

Cost per serving: $1.40 A vegetarian twist on a classic comfort food. Recipe source.

9. Loaded Baked Potato Soup

Cost per serving: $1.25 Creamy and filling with simple ingredients. Full instructions.

10. Chicken Fried Rice

Cost per serving: $1.35 Another budget-friendly rice dish with protein. Cooking method.

13 Delicious Struggle Meals for $1.50 Per Person

11. Mexican Rice Skillet

Cost per serving: $1.20 One-pan meal that’s easy to make and clean up. Recipe details.

12. Vegetable Frittata

Cost per serving: $1.15 Great for using up leftover vegetables. Cooking guide.

13. Slow Cooker Chicken and Dumplings

Cost per serving: $1.45 Comfort food that’s gentle on your wallet. Full recipe.

Remember, these prices are estimates and can vary based on location and grocery prices. Happy cooking!

lentil shepareds pie in a black cast iron pan.
Category: Frugal Living, Meal Planning, Recipes
Previous Post:dollar general christmas decor items on a table, include coffee mug, sign ornaments, mini lights.Easy Christmas Decor Ideas from Dollar General
Next Post:20 Irresistible Bite-Sized Appetizers to Kick Off the New YearMini crab cakes bites

About Tasia

Welcome! I have desired my own backyard farm since I was a girl. I started a frugal crazy couponing lifestyle that allowed us to pay off our debt, create an online business and purchase our farmhouse and land. Join me as I share everything we are learning with you to encourage and inspire your dreams.

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sidebar

  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • Pinterest

About Us |  Copyright Inquiry | Privacy Policy | Contact Us

The Best Chicken Planner

Stay organized and learn how to give your flock the best care

Download Now
  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • Pinterest

Copyright © 2025 · The Frugal Farm Girl · All Rights Reserved · Privacy Policy